tulburare psihotica scurta

Mesajele considerate a fi nepotrivite vor fi sterse!

tulburare psihotica scurta

Mesajde stanvictorgabriel » Mar Ian 12, 2010 5:57 pm

este cineva aici?
stanvictorgabriel

Re: tulburare psihotica scurta

Mesajde admin » Joi Ian 14, 2010 10:40 am

da
admin
Site Admin

Mesajde stanvictorgabriel » Vin Ian 15, 2010 11:37 am

Am fost diagmosticat cu tulburare psihitica acuta ,am avut un tratament care am raspuns la el foarte bine,timp de 2 ani.Am constientizat situatia din monentul aparitiei acestei tuldurari.totul a aparut din cauza unor problene sentimentale.sunt sofer profesionist,vreau sa stiu daca pot sa ma reintegrez an acelasi doneniu de activitate conducator auto profesionist,unde sa ma duc si cum trebuie sa procedez pentru ami relua activitatea de sofer.am 8 luni de la antreruperea tratamentului.ma simt foarte bine,terapeutic sunt remis.tulburare psihotica remisa terapeutic.Mi sa dat acum tulburare psihotica scurta.va rog sa ma andrumati daca ati cunoscut o situatie asemanatoare unde si ce sa fac sa ma pot reintrega pentru profesia de sofer profesionist.Va rog un sfat pentru aceasta situatie.
stanvictorgabriel

Mesajde eleka » Joi Ian 21, 2010 2:30 pm

Buna ziua!
Pentru raspunsuri la intrebarile dumneavoastra cel mai bine ar fi sa va adresati medicului care v-a tratat pentru ca dansul va cunoaste cel mai bine si daca a considerat ca sunteti remis, cu siguranta ati fost la controale regulate, ati urmat tratamentul intocmai si ati fost monitorizat si evaluat corespunzator.
Ar trebui sa fiti incurajat sa munciti in continuare, sa aveti o viata asa cum v-o doriti, cu sau fara tratament.
Chiar daca va simtiti bine si ati intrerupt tratamentul (sper ca la sfatul medicului dumneavoastra) continuati sa mergeti la medicul curant si sa va sfatuiti cu el.
Va doresc succes!
eleka

Mesajde alexa » Lun Feb 01, 2010 3:55 pm

Buna!
Ma numesc Alexandra si va rog sa am ajutati cu o sugestie...orice informatie este binevenita.
Fratele meu a fost diagnosticat de "tulburare psihotica acuta" ,momentan face tratament cu abilify (R)(aripiprazol) de 15 mg/zi in combinatie cu depakine 2/zi.
Am "auzit" din surse oficiale si neoficiale ca aceste tulburari psihotice se pot trata si prin hipnoza(!!??)
Vreau sa stiu daca este posibil ?
Daca exista si alt tip de tratament?
Care este timpul de vindecare a acestei tulburari psihotice(aproximativ)..??
alexa

Mesajde anisia » Lun Feb 01, 2010 8:31 pm

Buna ziua
Tulburarea psihotica acuta nu se trateaza in niciun caz prin hipnoza!!!! ci cu medicamente de genul celor pe care le primeste fratele dumneavoastra. Despre evolutia bolii in acest caz, eu nu va pot spune nimic. Cel care va poate lamuri este medicul care il trateaza. Exista cazuri care se remit complet sub tratament dar si cazuri in care Tulburarea psihotica acuta se transforma intr-o afectiune cronica.
anisia

Mesajde ralucagavram » Mie Iul 27, 2011 1:07 pm

buna,
si eu sunt diagnosticata cu episod psihotic acut si iau tot abilify 10 mg si fevarina 50 mg (antidepresiv)
deja este al treilea si ma tem ca ma indrept spre o boala cronica
mi ar placea sa vorbim alexandra
eu vreau sa mi schimb tratamentul cu lamictal (am aflat de el tot de pe site ul asta)
ralucagavram

Înapoi la Intreaba pe forum